Kaarobi ehk jaanikauna pulber on kõrge toiteväärtusega kaunvili Vahemeremaadest. Jaanikaunapuu asustab Vahemeremaade kuiva kliimaga rannikut ja on levinud sealsete inimeste toidulaual maiusena. Inimesed tarbivad toiduks peamiselt seemnete vahel leiduvat magusat säsi, mida saab jahvatada jahuks.
Põhiliselt koosneb see jahu süsivesikutest – nii suhkrutest kui kiudainetest –, valkude ja rasvade osakaal on nende kõrval tühine.

Kaarobi suhkrusisaldus on võrdlemisi kõrge: 49 grammi, kuid õnneks on tegu looduslike suhkrutega. Sestap pole kaarobijoogile vaja eraldi suhkrut lisada. Kaunasid eraldi keetes valmistatakse Vahemeremaades ka spetsiaalset magusat siirupit, mida soovitatakse igasuguste külmetushaiguste, köha ja kurguvalu korral.

Kaarobis leidub ka mitmeid mineraale, nende hulgas rikkalikult kaltsiumit. Jaanikauna kaltsiumi sisaldus on kaks korda nii suur kui kakaos ning selles puudub ka migreene vallandav oblikhape ja seetõttu on ka kaltsiumi imendumine parem. Mineraalainete mõttes on ka naatriumi ja kaaliumi suhe kõrge vererõhuga kimpus olevatele inimestele soodne, tugevalt kaaliumi kasuks. Lisaks on mineraalidest veel märkimisväärselt vaske, mangaani, magneesiumit, tsinki, fosforit ja seleeni.

Vitamiinidest on jaanikaunapulbris mitmeid eluks vajalikke B-vitamiine, enim just B2, B6 , B3 ja foolhappeid (B9, B10 ja B11), vähem B1. B-grupi vitamiinid on olulised energia tootmiseks ja paljudeks muudeks olulisteks protsessideks. Kaarobis leidub ka E-vitamiini, aga A- ja C-vitamiini kogused on väga minimaalsed.

Kaarobipulber on kiudainerikas (pektiin) ning 100 grammi ära süües saab hõlpsalt oma kiudainenormi kätte. Kui õnnestub kätte saada küps kaarobikaun, millega Vahemeremaades, näiteks Türgis maiustatakse, siis on tõenäolisem oma kiudainenormi vaid kaarobiga katta.

Kaarobi kõrget kiudainesisaldust saab tervise parandamisel ära kasutada. Inimesed on rahvameditsiinis sajandeid kasutanud kaarobit kõhulahtisuse raviks, sest kiudained aitavad väljaheitest vett siduda ning imada endasse toksiine, mis põhjustavad seedetrakti infektsioone. Kaarob soodustab jääkainete väljutamist ja on seega seedetrakti puhastav. Igapäevasesse toidulauda jaanikauna lisanud inimesed on täheldanud ka kaalulangust ja muude seedeprobleemide vähenemist. Aitab kaasa ka taastumisprotsessidele.

Kaarob ei sisalda kakaos leiduvaid stimulante kofeiini ja teobromiini. Ei sisalda ka gluteeni. Seega ei tõsta selle söömine ei vererõhku ega kolesterooli taset ning tõenäosus allergiat tekitada on vähene. Sobib nii veganitele kui ka laktoositalumatutele. Ka fenüületüülamiine, mis võivad tundlikel inimestel tekitada migreeni, kaarobis ei leidu. Ei sisalda oblikhapet, mis teadaolevalt takistab kaltsiumi imendumist. Kiirendab ainevahetust, ilma keha liigselt stimuleerimata. Kuna kaarob ei ole stimulant, võib see kakaole ja kohvile olla üpriski põnev alternatiiv.

Jaanikauna pulbri kasutamine
Kaarob on kasutuses kakaopulbri aseainena nii šokolaadides, jookides kui muudes maiustustes. Sobib hästi šokolaadimagustoitudesse, jäätisekokteilidesse, smuutidesse ja isegi küpsistesse. Jahvatatud kaarobikauna jahu meenutab maitselt, värvuselt ja lõhnalt mõnevõrra kakaopulbrit, olgugi et kaarobipulber on tunduvalt magusam. Maitselt ja omadustelt on need kaks mõneti erinevad, aga sobivad teineteist asendama. Kuna maitse ei ole nii intensiivne, siis magustoitudele sama efekti andmiseks võib kasutada 1,5-2 korda rohkem kaarobipulbrit kui kakaod. Kuna kaarobipulber on magus siis saab lisatava suhkru kogust vähendada, kui kaarobiga näiteks šokolaadikooki teha. Ka kuumadele jookidele annab jaanikaun mõnusa šokolaadise maitse ja see tõesti maitseb nagu šokolaad.

Kaarob sobib imehästi moosi asemel hommikuputru maitsestama ning kombineerituna kaneeli ja muude soojendavate vürtsidega on tulemuseks talvehommikuid ergastav eine. Kaarob magustab mõnusalt ka hommikusmuutisid, eriti siis, kui smuuti peamised komponendid on hapud marjad. Kaarobit lisades muutub smuuti piisavalt magusaks ning suhkrut eraldi lisama ei pea. Üks supilusikatäis kaarobipulbrit on smuutiklaasi jaoks juba paras kogus.
Suurepärase magustoidu saad, kui purustad puuviljad ja segad neisse jaanikauna jahu. Seda sügavkülmutades saad maitsva jäätise.

Energiapallid ja -batoonid, mis põhinevad kleepuvatel datlitel-rosinatel ja pähklitel-seemnetel, saavad tänu jaanikaunapulbrile uue maitsenüansi. Nende valmistamine on lihtne ning poest ostetud müslibatoonide asemel, kus palju suhkruid ja lisaaineid sees, tasub natuke ise vaeva näha. Tuleb vaid kuivatatud puuviljad ja pähklid-seemned purustada, nii et tekiks kleepuv mass, lisada sulatatud kookosrasva ning segada sinna hulka pisut kaarobit. Seejärel vormida pallikesed või, lihtsamat meetodit soovides, laotada mass küpsetuspaberile ning lõigata pärast külmas tahkumist (kookosrasv taheneb ja batoonid muutuvad kõvemaks ega lagune laiali) kangideks. Pallikesi vormides võib neid vabalt kaarobipulbris veeretada.

Segades kaarobiga pähkli-või mandlivõid, mett ning kaneeli, ingverit ja kardemoni, maitseks ka vaniljet, saad segu, millest vormida ümmargused kommid. Segu võid panna ka puuviljalõikudest tehtud magustoidule.

Kuna pulber sisaldab naturaalselt pektiini, saab seda kasutada kreemide, pudingite, mooside ja jäätiste paksendamiseks. Soovi korral võib seda kasutada ka kofeiinivaba kohviasendajana.

Lisaainena kasutatakse jaanikauna jahvatatud seemnetest isoleeritud ainet, mis toimib paksendaja ja stabilisaatorina. Toiduainetööstus lisab seda jäätistesse, kastmetesse, moosidesse ja mitmetesse küpsetistesse. Tegu on loodusliku lisaainega, mida kartma ei pea.

Allikas: Referaat Silja Jürs, 2016