Milleks osta apteegist vitamiine, kui parim tervisetoit valmib köögilaual idandamisnõus! Praegu on õige aeg hakata end idanditega turgutama. Idanev seeme ehk idand on küll pisike, aga sinna on tihedalt pakitud suures koguses vitamiine, ensüüme, mineraalaineid jne. Loodus on andnud taimele kaasa võimsa pagasi kasvu alustamiseks. Värskeid idandeid süües saame kogu selle hea kraami endale.

Kui sul on tõsine plaan hakata iga päev idandeid sööma, siis tasub soetada korralik idandamisnõu. Mahedike poest leiad sobiliku idandamistorni, millega on tunduvalt mugavam toimetada. Läbipaistev idandamistorn köögilaual toob argiellu ka elevust, sest seemnete arengut on põnev jälgida, eriti lastel. Nii võib juba maast-madalast tärgata huvi aianduse vastu.

Idandamisnõu Vilmorin – tule tutvu Mahedike poes!
– Ideaalne idandamise süsteem kodus. Värsked idud kiiresti ja lihtsalt.
– Komplektis on 3 seemnepakki idandamiseks: munguba, brokkoli ja redis.
– Paiguta pakendis olevad seemned idandamiskausikestesse.
– Aseta kausid vahetust päikesepaistest eemale.
– Täida ülemine kauss ääreni veega (vesi ülemisest kausis kastab alumisi, voolates allapoole ja koguneb alumisse kaussi).
Tähtis: alumine kauss tuleb tühjendada enne ülemise kausi taastäitmist.
– Tegevust tuleb korrata vähemalt 2 korda päevas.
– 3-6 päeva pärast saad maitsta kodus idandatud värskeid idusid.
– Pärast idude korjamist tuleb need loputada veega.
– Koduseid idusid võib säilitada külmkapis mitu päeva.
Tornitäis tervisetoitu
Idandamistorniga on lugu lõbusam, kuna sellel on mitu lava ja korraga saab kasvatada eri taimeliikide idandeid. Samuti saab sättida “saagi” valmimise nii, et kogu aeg on võtta parimas värskuses idandeid. Tasub teada, et üle aja kasvanud idand on kaotanud suure osa oma väärtuslikust sisust.
– Laota lavale kaks supilusikatäit kuivi seemneid. See on paras kogus, sest idanedes seemned paisuvad ning idandid võtavad kordades rohkem ruumi. Kui paned liiga palju seemneid, ei mahu idandid lõpuks lavale ära ning ei jätku ka õhku kasvamiseks.
– Vala ülemisele lavale pool liitrit puhast joogivett. Veidi vett jääb lava soonte vahele seemnete niisutamiseks, ülejäänu nõrgub keskmisele ja seejärel alumisele korrusele, niisutades ära ka sealsed seemned.
– Veevooluga tekkinud seemnekuhjakesed aja lusikaga laiali, et iga idaneja saaks õhku.
– Alla veereservuaari kogunenud vesi vala ära.
– Loputa seemneid hommikul ja õhtul. Lisaks niisutamisele uhab vesi minema ka seeneeosed ning idandite ainevahetuse jäägid.

Olulised nipid
– Parim idandamistemperatuur on 22 °C. Liiga soojas seemned roiskuvad, jahedas aga ei arene.
– Eriti kiiresti idaneb nisu: üleöö leotatud seemned ajavad juba õhtuks “ninadˮ välja ja neid võib süüa. Keskmiselt saavad idandid valmis 3–5 ööpäevaga. Veidi kauem läheb brokolil, salatkressil ja linal.
– Kui idandid on valmis, tuleb nende areng peatada, muidu lähevad väärtuslikud ained kaotsi. Pane idandid hermeetilises karbis külmkappi ja söö ära paari-kolme päeva jooksul. Kauem hoides pole see enam tervisetoit. Kui seemne idujuur on pruunistunud, on idand vana ega kõlba enam.
– Enne tarvitamist lase idandid vee alt läbi, et neid värskendada ja uhada ära seistes tekkinud bakterid.

idud2

Mida idandada
Kõige lihtsam on idandada nisu ja mungauba. Nisuteri saab osta igast suuremast toidupoest, kus on talutoidu nurgake.
Veel võib idandada lutserni, lambaläätse, läätsi, salatkressi, hernest, rõigast, redist, aasristikut, rukola, sinepit, spargelkapsast, punast peakapsast, lina, sojauba, päevalille, porrulauku.
Idandamiseks sobivaid seemneid on müügil hea valik ning loomulikult sobivad ka oma aiast kogutud seemned. Kuid ettevaatust tomatiga – tema idandid on mürgised! Peterselli ja tilli ei tasu aga idandada sellepärast, et nad idanevad väga aeglaselt.
NB! Külvamiseks mõeldud seemned on töödeldud kemikaalidega ega sobi idandamiseks.

Loe rohkem:
http://horticom.ee/blogi/kasvata-ise-vitamiiniampsud